در این پست قصد داریم انواع پهپاد از نظر نوع کارکرد را بررسی کنیم.
🔹از نظر نوع و مکانیزم پروازی، میتوان پهپادها را به دسته بندی های مختلفی تقسیم کرد. اما سه دسته اصلی و معروف پهپادها شامل موارد زیر است:
– مولتی روتور
– بال ثابت
– VTOL
در ادامه به معرفی این پهپادها می پردازیم.
🔸مولتی روتور
دسته ای از پهپادها هستند که برای پرواز از چند موتور و ملخ به صورت عمود استفاده می کنند. مهمترین ویژگی مولتی روتورها قابلیت پرواز عمودی آنهاست. همچنین زمان پرواز کم مهمترین ضعف این مدل پهپادهاست.
در پست های آینده در مورد مولتی روتورها مفصل صحبت خواهیم کرد.
🔸بال ثابت
پهپادهای بال ثابت مانند هواپیماهای سرنشین دار، دارای بال ثابتی هستند که نیروی لیف (بالا برنده) لازم برای پرواز آنها را تأمین می کند. در این پهپاد یک یا چند موتور به صورت افقی نصب می شوند تا نیروی جلوبرنده لازم را ایجاد کنند. مدت زمان پرواز زیاد مهمترین نقطه مثبت و نیاز به باند برای برخاست و نشستن مهمترین نقطه ضعف این گروه از پهپاد است. در پست های آینده در مورد این پهپادها بیشتر بحث خواهد شد.
🔸VTOL
همانطور که دیدم مولتی روتورها دارای قابلیت پرواز عمودی ولی زمان پرواز کم و بال ثابت ها دارای زمان پرواز زیاد ولی بدون قابلیت پرواز عمودی هستند. به همین دلیل دسته سوم پهپادها با نام VTOL ها شکل گرفتند. VTOL مخفف Vertical Take-Off and Landing است. در حقیقت این دسته ترکیبی از مولتی روتور و بال ثابت است که در قالب یک پهپاد پرواز می کند.
پهپاد VTOL میتواند به صورت عمود از زمین بلند شده و به صورت یک هواپیما بال ثابت پرواز کند و دوباره به صورت عمود فرود بیاید. به همین دلیل بر خلاف پهپاد بال ثابت برای بلند شدن و نشستن به باند نیاز ندارند و مشکل کوتاه بودن زمان پرواز مولتی روتورها هم حل شده است.
در پست های آینده این پهپادها را بیشتر معرفی خواهیم کرد.
✅ به نظر شما کدام نوع پهپاد پرکاربردتر است و بیشتر استفاده می شود؟
✅ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
با ما همراه باشید
www.rayanuav.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *