باتری پهپاد
باتری لیتیوم پلیمر پهپاد، یکی از مهمترین بخش های آن است. باتری ها در پهپادهای موتور الکتریکی وظیفه تامین نیروی موتورها و در پهپادهای موتور سوختی وظیفه تامین برق سیستم های الکتریکی از جمله سیستم ارتباطی را بر عهده دارند. امروزه تقریبا تمامی پهپادها از باتری های لیتیوم پلیمر استفاده می کنند.

باتری های لیتیوم پلیمر به علت جریان تخلیه شارژ  بالا و همچنین ابعاد و وزن کمتر نسبت به سایر انواع باتری ها، در دنیای پهپادهای بسیار محبوب هستند. البته این باتری ها دارای معایبی هستند که مهمترین آنها قیمت بالا و خطر اشتعال و انفجار آنهاست.

باتری های لیتیوم پلیمر از تعدادی سلول مستقل تشکیل شده اند که هر کدام از آنها دارای ولتاژ اسمی 3.7 ولت هستند. معمولا برای  معرفی یک باتری، تعداد سلول های آن را بیان می کنند. به عنوان مثال ولتاژ اسمی یک باتری 3 سلول (که به آن باتری 3 سل یا 3S میگویند) به شکل زیر حساب می شود:
هر سلول باتری لیتیوم پلیمر پهپاد می تواند در بازه 3.3 تا 4.2 ولت کار کند. رسیدن ولتاژ باتری به زیر 3.3 خطر آسیب دیدن باتری و شارژ تا ولتاژ بیش از 4.2 ولت خطر آتش سوزی باتری را دارد. برای شارژ باتری های لیتیوم پلیمر باید از شارژرهای مخصوص این باتری ها استفاده کرد.

امروزه در پهپادهای تجاری معمولا از باتری های لیتیوم پلیمر هوشمند استفاده می شود. این باتری ها در درون خود مدار هوشمندی دارند که شارژ و تخلیه باتری را مدیریت می کنند و از طریق سیستم ارتباطی پهپاد، اطلاعات دقیقی از باتری شامل ولتاژ هر کدام از سلول ها، دمای باتری و میزان شارژ باقی مانده را به کاربر نشان می دهند.

 

با ما همراه باشید
www.rayanuav.ir

One Thought on “باتری لیتیوم پلیمر پهپاد”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *