حریم هوایی پهپاد
پهپادها نیز مانند هر وسیله پرنده دیگری، دارای محدودیت ها و ممنوعیت های قانونی مختلفی هستند. یکی از مهمترین آنها، مناطق و فضاهای پروازی دارای محدودیت و ممنوعیت است که در چهار دسته تقسیم می شوند و هر خلبان پهپاد موظف است هنگام پرواز، به این مناطق توجه ویژه داشته باشد.
در این مقاله با این چهار دسته آشنا می شویم.
🚫 مناطق پرواز ممنوع!
در این مناطق پرواز هرگونه وسیله پرنده شامل سرنشین دار و بدون سرنشین مطلقا ممنوع است! این مناطق در نقشه های هوانوردی با کد OIP نمایش داده می شوند (OI شناسه اختصاصی فضاهای پروازی ایران و P اول کلمه Prohibited به معنای ممنوع شده است). در حال حاضر 6 منطقه پرواز ممنوع در ایران وجود دارد که پرواز در آنها علاوه بر احتمال واکنش پدافند هوایی، منجر به برخوردهای قانونی و امنیتی بسیار سختگیرانه با خلبان وسیله پرنده خواهد شد.
منطقه پرواز ممنوع پهپاد
🛑 مناطق پرواز محدود
این مناطق در نقشه حریم های هوایی ایران با کد OIR (OI شناسه اختصاصی فضاهای پروازی ایران و R اول کلمه Restricted به معنای محدود شده) و معمولا به رنگ آبی می باشد و معمولا با پدافند هوایی محافظت می شود.
پرواز در این مناطق نیازمند هماهنگی و مجوز است.
پرواز محدود پهپاد
⚠️ مناطق پرواز دارای خطر
این مناطق در نقشه حریم های هوایی ایران با کد OID (حرف D اول کلمه Danger) و به رنگ نارنجی مشخص شده است و پرواز در این مناطق خطرناک می باشد. این مناطق معمولا شامل میدان تیر، میدان رزمایش و … است که قبل از پرواز در این مناطق باید با مراجع مربوطه هماهنگی لازم انجام بپذیرد. منطقه پرواز پهپاد
منطقه پرواز پهپاد
🔶 مناطق هشدار پرواز احتمالی
مناطق هشدار پرواز احتمالی با کد OIC (حرف C اول کلمه Caution) با رنگ سبز در نقشه های هوایی ایران مشخص می شوند و به معنای وجود هشدار احتمالی برای پروازها است و نیازمند احتیاط فراوان و تا حد امکان پرواز در ارتفاع پایین است. هماهنگی و ارتباط با مراقبت پرواز و فرودگاه منطقه به جلوگیری از اتفاقات ناخواسته کمک فراوانی می کند.
منطقه پرواز پهپاد کوادکوپتر
🗺️ جهت یافتن مناطق و حریم های پروازی دارای محدودیت و ممنوعیت ایران، میتوانید از طریق سایت www.map.xed.ir و یا سایت شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی کشور بخش AIP استفاده کنید. منطقه پرواز پهپاد
حریم هوایی
✅ نظرات و سوالات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
✅ با ما همراه باشید  www.rayanuav.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *