پهپادهای شگفت انگیز!

در دنیای وسیع پهپادها، شگفتی های جالبی دیده می شود. یکی از جذابترین پهپادهایی که تاکنون به پرواز در آمده پهپاد نبوغ مریخ است. پهپادی که نه در آسمان سیاره زمین، بلکه در آسمان مریخ به پرواز در آمده است!

پهپاد نبوغ مریخ

پهپاد نبوغ مریخ به عنوان اولین ربات پرنده ای که خارج از سیاره زمین پرواز می کند جهت آزمایش پرواز در سیارات دیگر توسط ناسا به مریخ ارسال شد. این پهپاد جزئی از ماموریت مریخ نورد کنجکاوی بود.

پهپاد نبوغ مریخ

پهپاد نبوغ مریخ نورد، اولین پرواز مریخی خود را در تاریخ 19 آوریل 2021 انجام داد و تاکنون حداقل 14 پرواز موفق داشته است. در میان چالش‌هایی که پرواز در سطح مریخ با سطح سیاره زمین متفاوت می‌کنند، می‌توان به جاذبه، غلظت اتمسفر و همچنین میزان انرژی خورشیدی دریافتی این جرم آسمانی اشاره کرد. بررسی‌ها نشان داده که جاذبه مریخ حدودا یک سوم زمین بوده و جو این سیاره هم به اندازه یک درصد اتمسفر زمین غلیظ است. چنین موضوعی باعث می‌شود تا پرواز یک وسیله کنترل از راه دور که با برهم زدن توده‌های هوا کار می‌کند، در اتمسفری به رقیقی مریخ کار دشواری باشد.

پهپاد نبوغ مریخ نورد

جالب است بدانید که پهپاد نبوغ مریخ با ارتفاعی که تا زیر زانو بوده و وزن دو کیلوگرمی خود، نمی‌تواند در اتمسفر زمین پرواز کند. با این حال دانشمندان ناسا این وسیله را از روز اول به گونه‌ای ساخته‌اند که برای به حرکت درآمدن در آسمان سیاره سرخ ایدئال باشد.
هزینه ساخت این هلیکوپتر مریخی ۸۰ میلیون دلار بوده است. سه سال طول کشیده تا وسیله مورد نظر از طرح‌های اولیه به پهپادی با قابلیت کنترل از راه دور تبدیل شود.

🟠 نظرات و سوالات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
✅ با ما همراه باشید
www.rayanuav.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *